12 miesięcy Trasy Łagiewnickie

31 sierpnia 2023 | Aktualności

27 sierpnia 2022 r., została otwarta Trasa Łagiewnicka, zmieniając komunikację na południu Krakowa. Trasa Łagiewnicka rozciąga się na długości 3,5 km, z czego większość jej odcinka prowadzi przez tunele. To nowoczesne rozwiązanie komunikacyjne dodatkowo oferuje 6 km dedykowanych dróg dla rowerzystów oraz 2,6 km torowiska tramwajowego – w tym drugi w Krakowie podziemny przystanek tramwajowy.

W ciągu pierwszego roku funkcjonowania, średnia liczba przejazdów samochodów po Trasie Łagiewnickiej wyniosła około 289.500 miesięcznie. Sumując to przez cały rok, otrzymujemy imponującą liczbę około 3,5 mln przejazdów! Na odcinku od pętli tramwajowej na os. Kurdwanów do ul. Zakopiańskiej funkcjonuje nowa linia tramwajowa, która realizuje 424 kursy dziennie. W przeliczeniu na miesiąc daje to 12.720 kursów, a w ciągu roku liczba ta wzrasta do ponad 152 tysięcy. Dodatkowo, komunikacja autobusowa na tej trasie oferuje 69 kursów dziennie, co miesięcznie przekłada się na 2.070 kursów, a w skali roku jest to ponad 24 tysiące.

Co ważne, realizacja projektu Trasy Łagiewnickiej była możliwa dzięki wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej. To świadczy o tym, jak kluczowe są inwestycje w nowoczesną infrastrukturę dla rozwoju regionalnego.

Do 11 września w Holu Kamiennym UMK prezentowana jest wystawa zdjęć, na których prezentowane są zdjęcia z budowy Trasy Łagiewnickiej.

Secured By miniOrange