Stanowisko Spółki Trasa Łagiewnicka

02 lutego 2024 | Aktualności

Spółka Trasa Łagiewnicka, realizator przygotowania budowy Tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej z pełną otwartością  i zrozumieniem podchodzi do stawianych w przestrzeni medialnej pytań, co do poprawności przyjętych rozwiązań. Zdecydowanie podkreślamy że projekt ten został starannie przygotowany, uwzględniając zarówno potrzeby mieszkańców, jak i środowiskowe wyzwania, których jesteśmy świadomi.

Przekazane przez grupę osób podczas konferencji prasowej uwagi, zostały przekazane Wykonawcy celem szczegółowego odniesienia się do ich treści i ewentualnego ich uwzględnienia w trwającym procesie opracowywania dokumentacji koncepcyjnej. Niemniej jednak zaznaczyć należy, iż przedstawione zarzuty, w większości nie mają charakteru merytorycznego, w przeważającej części są sprzeczne z ustaleniami przedstawionymi w ramach wniosków mieszkańców oraz opinii i wytycznych otrzymanych od poszczególnych instytucji branżowych, w tym ustaleń wynikających z koreferatu przeprowadzonego przez ekspertów Politechniki Krakowskiej.

Wykonawca, wypełniając zapisy Umowy, przeprowadził Konsultacje Społeczne w okresie od 17.10.2022 r. do 02.12.2022 r. Potwierdzeniem prawidłowości przyjętych założeń do opracowania dokumentacji koncepcyjnej była pozytywna ocena Zespołu eksperckiego Politechniki Krakowskiej opracowana w formie Koreferatu a ustalenia wynikające z Konsultacji Społecznych, ujęte zostały w treści Raportu z Konsultacji Społecznych i dotyczyły również szczegółowych wytycznych dla opracowania wariantu wynikowego.

Zgodnie z powyższymi wytycznymi, opracowywana jest przez Wykonawcę koncepcja dla wariantu wynikowego, zgodna z obowiązującymi dokumentami planistycznymi, przepisami, warunkami technicznymi, w tym standardami technicznymi i wykonawczymi dla infrastruktury rowerowej dla miasta Krakowa, z uwzględnieniem uwarunkowań terenowych oraz wytycznych jednostek i instytucji uczestniczących w procesie opiniowania. Do 15 lutego 2024 r., trwa proces zbierania opinii mieszkańców do zaproponowanych rozwiązań projektowych w ramach procedury Audytu Rowerowego prowadzonego przez Zarząd Transportu Publicznego.

Zaplanowane trasy, o łącznej długości 7 km, zgodnie z wnioskami mieszkańców, na przeważającej długości, ok. 6km, prowadzone są pod ziemią w formie tuneli drogowych, minimalizując tym samym wpływ inwestycji na tereny przyległe, ograniczając ingerencję w tereny zielone ogródków działkowych oraz obszar tzw. lasu łęgowego.

Kierując się sugestiami mieszkańców wyrażonymi w trakcie Konsultacji społecznych a dotyczącymi uniknięcia przeskalowania inwestycji, podjęta została decyzja, że dla układu drogowego w ciągu głównym Trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej, zaplanowane zostaną dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Elementy węzłowe, takie jak węzeł przy ul. Księcia Józefa oraz węzeł z Trasą Balicką, zaplanowane zostały w sposób zapewniający dostosowanie do potrzeb komunikacyjnych, wynikający z prognozowanych natężeń ruchu samochodowego oraz z uwzględnieniem potrzeb pieszych i rowerzystów. Ponadto, zastosowane rozwiązania projektowe zminimalizowały zajętość terenu pod planowany węzeł komunikacyjny w Przegorzałach.

Projekt ten jest efektem skomplikowanego procesu planowania, który uwzględnia zarówno specyficzne uwarunkowania lokalne, jak i wymogi prawne. Realizacja inwestycji wymaga m.in. użycia specjalistycznego sprzętu do drążenia tuneli głębokich – TBM, którego koszt dostarczenia i uruchomienia wynosi od 160 do 200 mln złotych, co narzuca konieczność wykonania odcinków tunelowych w ramach Trasy Zwierzynieckiej i Pychowickiej (tunel pod rzeką Wisłą oraz tunel pod Wzgórzem Św. Bronisławy) w ramach jednego procesu inwestycyjnego, co tym samym uniemożliwia etapowanie tej inwestycji. 

Jednocześnie pragniemy poinformować, iż w ramach dialogu społecznego wszelkie konstruktywne uwagi składane przez mieszkańców do zaproponowanych rozwiązań są przedmiotem szczegółowej analizy zarówno przez tut Spółkę jak również Projektanta, w celu wypracowania optymalnych rozwiązań komunikacyjnych w ramach realizacji powierzonego zadania.

Secured By miniOrange