Trasa Łagiewnicka SA otwarta na współpracę z uczelniami

17 listopada 2022 | Aktualności

Trasa Łagiewnicka to inwestycja, która zawiera szereg nowatorskich rozwiązań, są to zarówno systemy zarządzania, urządzenia, jak i sama organizacja przestrzeni. Wykorzystują to uczelnie, na współprace, z którymi Spółka jest otwarta.

Pracownicy Spółki Trasa Łagiewnicka prezentują Trasę i systemy wykorzystywane do jej zarządzania studentom. Podczas takich wizyt studyjnych, przyszli inżynierowie mogą zapoznać się w praktyce z rozwiązaniami, które dotąd znali jedynie w teorii.
Padają pytania, na które nasi pracownicy chętnie odpowiadają, a dotyczą one przyczyn wyboru rozwiązań projektowych i bieżących wyzwań podczas eksploatacji – wyjaśnia Mariusz Piątkowski, Prezes Spółki Trasa Łagiewnicka.

Prowadzonej są rozmowy o nawiązaniu bliższej, stałej współpracy z krakowskimi uczelniami technicznymi. Tak by w pełni wykorzystać potencjał edukacyjny Trasy Łagiewnickiej. Powstanie Trasy Łagiewnickiej otworzyło dla Krakowa i jego mieszkańców szereg nowych możliwości komunikacyjnych. Nowy, 3,5-kilometrowy odcinek drogi pozwala dziś na swobodny przejazd pomiędzy południowymi dzielnicami miasta, z pominięciem wąskich, osiedlowych ulic. Tworzące arterię tunele zostały zaprojektowane tak, by nie dzieliły miasta na dwie części, ale integrowały nową trasę z istniejącą już infrastrukturą, poprawiając płynność ruchu pojazdów. Projekt Trasy Łagiewnickiej pokazuje, że da się zaprojektować ulice o dużej przepustowości tak, by nie dzieliły przestrzeni, a wręcz przeciwnie pozwalały na integrację mieszkańców – poprzez budowę miejsc spotkań.

Tereny rekreacyjne nad Trasą Łagiewnicką


Powstanie aż siedmiu tuneli, w tym jednego tramwajowego pozwoliło na ograniczenie do minimum oddziaływania na otoczenie ruchu ulicznego. W większości budowane były metodą odkrywkową. Najdłuższe to te zlokalizowane pod terenem Białych Mórz (ponad 600 metrów) oraz od rejonu ul. Ludwisarzy do planowanego węzła z ul. 8 Pułku Ułanów i Nowoobozową (500 metrów), najkrótsze to 22 metrów tunelu pod węzłem Trasy Łagiewnickiej i ul. 8 Pułku Ułanów oraz 60 metrów pod ul. Zakopiańską. Przestrzeń nad tunelem w rejonie Białych Mórz została przeznaczona na urządzoną zieleń o charakterze parkowym. Natomiast w rejonie ul. Zbrojarzy wykonano przestrzeń rekreacyjną z placami zabaw, boiskami oraz miejscami sprzyjającymi spotkaniom sąsiedzkim.

Secured By miniOrange